شهرهای شناور جهان

شهرهای شناور جهان

حدود 70 درصد از سطح زمین را آب پوشانده است. با این حال تصور شهری شناور در آب همچنان جادویی و خیالی به نظر می‌رسد.

در این شهرها اغلب قایق‌ جای خودرو را گرفته‌ و خیابان‌ها از جنس رودخانه هستند.

در شهرهای شناور آهنگ زندگی آرام و دلپذیر است و ترافیکی هم اگر هست ازدحام قایق است و آب و پارو... در این مطب نگاهی داریم به 12 شهر بزرگی که جاده‌های اصلی آن‌ها را آب شکل می‌دهد.

 شهرهای شناور

گلد‌کست در استرالیا

گلدکست از روزگاران قدیم زیستگاه بومیان استرالیا بوده ‌است. جاذبه‌های گردشگری و طبیعی زیاد این شهر را اکنون به یک مرکز تفریحی گران‌قیمت تبدیل کرده است.

 

بانکوک در تایلند

بازارهای شناور اطراف بانکوک، این شهر را به پرجاذبه‌ترین و مشهورترین شهر توریستی تایلند تبدیل کرده است.

 

ونیز در ایتالیا

ونیز به شهر کانال‌ها مشهور است. ونیز هم سطح دریا و دارای 118 جزیره است. بعضی از این جزایر به وسیله پل به هم متصل شده‌اند و برخی دیگر مجزا هستند.

 

سوژو در چین

این شهر حدود دو هزار و 500 سال پیش بنا نهاده شد. این شهر جاذبه‌های تاریخی بسیاری دارد به ویژه دو کانال آبی معروف آن از جمله کانال «پینگ‌جیانگ» که قدمتی 800 ساله دارد و کانال «شانتانگ» که قدمتی یک هزار و 200 ساله دارد. این کانال‌ها حکم خیابان‌های اصلی سوژو را دارند.

 

سن‌پترزبورگ در روسیه

این شهر در سال 1703 به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا 1918 پایتخت روسیه بود. سن‌پترزبورگ در کناره‌های رود نِوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته‌ است.

 

بندر آبردین در هنگ‌کنگ

حدود شش هزار تن در این شهر بر روی قایق‌هایی که «جانکز» نامیده می‌شود، زندگی می‌کنند. گفته شده که هر ساله توریست‌های بسیاری برای صرف غذا در رستوران‌های شناور آبردین به این شهر سفر می‌کنند.

 

فورت لادردیل در فلوریدای ایالات متحده

این شهر بیش از 300 مایل کانال قابل کشتیرانی دارد که آن را به آب‌های آزاد متصل می‌کند.

 

دبی در امارات متحده عربی

دبی به تازگی توجه جهانیان را از طریق ساخت و سازهای بزرگ و عظیم از جمله جزایر مصنوعی و همین‌طور رویدادهای تفریحی و ورزشی هیجان‌انگیز به خود جلب کرده است.

 

آمستردام در هلند

هسته اصلی این شهر تاریخی در قرون وسطی به وجود آمد و در قرن شانزدهم توسعه یافت. رودخانه آمستِل از وسط آمستردام می‌گذرد و شبکه گسترده‌ای از کانال‌ها و نهرها بخش‌های مختلف شهر قدیمی را به هم وصل می‌کنند.

 

بندر سری بگاوان در برونئی

سری بگاوان به بزرگترین روستای آبی جهان معروف است. گفته شده که علاوه بر راه‌های آبی حدود 19 مایل پل چوبی این منطقه را به بخش‌های دیگر این کشور متصل می‌کند.

 

آلپی کرالا در هند

گفته می‌شود که کودکان در آلپی پیش از این‌که راه رفتن را بیاموزند، شنا کردن را یاد می‌گیرند. حدود 500 خانواده بر روی قایق‌های خود در این منطقه زندگی می‌کنند.

 

نان مادول در کشور میکرونزی

نان مادول شهری ویرانه در میان آب‌های اقیانوس آرام است. میکرونزی از مجموعه 600 جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده‌ است. نان مادول اگرچه سال‌هاست خاموش است ولی دیدن آن خالی از لطف نیست.

منبع: تبیان

 

/ 0 نظر / 28 بازدید