10 کشور بزرگ تولید کننده طلا را بشناسید

۱۰ کشور بزرگ تولید کننده طلا در جهان بشناسید

سازمان زمین‌شناسی آمریکا، چین را به عنوان بزرگترین تولیدکننده طلا در جهان در سال ۲۰۱۱ میلادی معرفی کرد.

براساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان زمین‌شناسی آمریکا، چین در سال گذشته میلادی ۳۵۵ تن طلا تولید کرده و به بزرگترین تولیدکننده این فلز گران‌بها در جهان تبدیل شد. بعد از چین استرالیا با تولید ۲۷۰ تن در رده دوم قرار گرفته و آمریکا نیز با تولید ۲۳۷ تن طلا رتبه‌ سوم را به خود اختصاص داد.

در رده بندی بزرگترین تولیدکنندگان طلای جهان آفریقای جنوبی همچنان سقوط کرده و در سال گذشته پس از روسیه که ۲۰۰ تن طلا تولید کرد، در رده پنجم با تولید ۱۹۰ تن جای گرفت.

کل تولید جهانی طلا در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود دو هزار و ۷۰۰ تن برآورد شد که نسبت به تولید سال ۲۰۱۰ بیش از پنج درصد افزایش نشان می‌دهد.

در همین سازمان زمین‌شناسی آمریکا، استرالیا را با هفت هزار و ۴۰۰ تن به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر طلا در جهان معرفی کرده است. از نظر در اختیار داشتن ذخایر طلا بعد از استرالیا کشورهای آفریقای جنوبی و روسیه قرار دارند. کل ذخایر جهانی طلا نیز حدود ۵۱ هزار تن برآورد شده است.

در همین حال پیش بینی می‌شود تولید جهانی طلا به دلیل افزایش تولید در کشورهای استرالیا، کانادا، شیلی، چین، مکزیک و روسیه بالاتر هم برود. این رشد تولید کاهش تولید طلا در کشورهایی مانند اندونزی و پرو را جبران می‌کند. آفریقای جنوبی نیز از حدود یک دهه پیش شاهد افت تولید طلای خود بوده است.

همزمان با افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی و ادامه بی ثباتی وضعیت اقتصادی در کشورهای مختلف سرمایه گذاری روی طلا به عنوان یک سرمایه گذاری ایمن افزایش یافته است.

آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران که رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران آن را بیان کرد، حاکی از تولید سالانه سه تا پنج تن طلا در ایران است. به این ترتیب سهم ایران از کل تولید جهانی طلا حداکثر به ۰٫۲ درصد می رسد.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران این را هم گفته که با بهره برداری از معدن طلای ساریگونی حجم تولید طلای ایران تا ۲۵ تن نیز قابل افزایش خواهد بود.

نایب رییس خانه معدن ایران نیز چند سال پیش عنوان کرده بود که ایران پنجاه و پنجمین تولیدکننده بزرگ‎ طلا در جهان‎ است.

در زیر فهرست بزرگترین تولیدکنندگان طلا در سال ۲۰۱۱ میلادی آمده است:

 

۱ – چین ۳۵۵ تن (افزایش)

 

۲ – استرالیا ۲۷۰ تن (افزایش)

 

۳ – آمریکا ۲۳۷ تن (افزایش)

 

۴ – روسیه ۲۰۰ تن (افزایش)

 

۵ – آفریقای جنوبی ۱۹۰ تن (افزایش)

 

۶ – پرو ۱۵۰ تن (کاهش)

 

۷ – غنا ۱۰۰ تن (افزایش)

 

۸ – اندونزی ۱۰۰ تن (کاهش)

 

۹ – غنا ۸۵ تن (افزایش)

 

۱۰ – ازبکستان ۹۰ تن (ثابت)

 

۱۱ – مکزیک ۸۵ تن (افزایش)

 

۱۲ – پاپوآ گینه نو ۷۰ تن (افزایش)

 

۱۳ – برزیل ۵۵ تن (کاهش)

 

۱۴ – شیلی ۴۵ تن (افزایش)

 

منبع: ایسنا

/ 0 نظر / 32 بازدید