نقشه خوانی چیست؟

بشر از دیرباز برای کشف ناشناخته‏ها و شناسایی محیط اطراف خود به کسب اطلاعات می‏پرداخته است. این کوشش در ابتدا، جنبه‏ی رفع نیازهای اولیه را داشت. لیکن با پیدایش جوامع و پیچیدگی پدیده‏های روی زمین ابعاد گسترده‏ای یافت (مقیمی، همراه، 1373:1). یکی از جلوه‏های عینی دریافت اطلاعات از محیط طبیعی نقشه است. ضرورت تهیه نقشه بر همه کسانی که به محاسن اطلاعات تصویری واقف‏اند روشن است و بدون تردید می‏توان ادعا کرد که اجرای هر طرح مطالعاتی، آبادانی، گردشگری و زیارت بدون بهره‏گیری از نقشه میسر نخواهد بود و یا مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

 

    موضوعاتی که در نقشه می‏گنجد متنوع است و همین امر، کاربرد نقشه را وسعت می‏بخشد و تمام کارشناسان و کاربران نقشه در چند دهه‏ی اخیر سعی بر آن داشتند که از اطلاعات تصویری بهره بیشتری برده و نقشه را وسیله‏ی مناسبی برای برآورده ساختن نیازهای خود بدانند.

 

    همچنین از آنجا که میدان و توانایی دید انسان محدود است لذا مشاهده یکپارچه حتی یک شهر کوچک نیز به طور مستقیم ممکن نیست زیرا حتی

 

 اگر با استفاده از امکانات تکنیکی امروزی نظیر هواپیما و هلی‏کوپتر پهنه مورد مطالعه را از فاصله دور بررسی کنیم اگرچه میدان دید وسیع‏تر می‏شود ولی در مقابل، به نسبت افزایش فاصله جزئیات بیشتری از چشم‏انداز غیرقابل تشخیص خواهد شد. علاوه بر این هنگامی که تمامی کره زمین به عنوان یک واحد جغرافیایی مورد بحث است، حتی دیدن خطوط کلی‏تر نظیر پراکندگی آب و هوا و خشکی هوا و کشورها مقدور نیست.

 

    اگرچه در تمام رشته‏های علوم زمینی و برخی کارکردهای دیگر از نقشه به عنوان یک وسیله آموزش به طور وسیع استفاده می‏شود ولی برای گردشگری و سفر به کشورهای مختلف به‏ویژه کشورهای زیارتی چون عربستان، عراق و سوریه برای کارگزاران حج و زیارت اهمیت خاصی دارد.

 

    شناسایی و پیدا کردن شهرهای زیارتی و مقدس چون مدینه و مکه بر روی نقشه‏های عربستان یا کربلا، سامرا، نجف در عراق و شهر شام، حلب و دمشق در سوریه از نیازهای ضروری به شمار می‏رود. در مقیاس بزرگتر کاربرد نقشه در نقشه‏های شهرهای گفته شده غیرقابل انکار است. به طور مثال پیدا کردن محل خیمه‏های ایرانی‏ها، منا، محل قربانی، بزرگراه‏ها، هتل‏ها، بازارهای مهم، مساجد قدیمی در شهرهای مکه و مدینه اهمیت تدریس نقشه و نقشه‏خوانی را در کشورهای مذکور نشان می‏دهد. این مهم نیز در سفر به کشورهای عراق و سوریه و پیدا کردن شهرهای مورد نظر بر روی نقشه کشور و پیدا کردن مکان‏های مقدس، هتل‏ها، خیابان و . . . بر روی نقشه شهری مصداق پیدا می‏کند.

 

 نقشه خوانی

2- تعریف نقشه:

 

    نقشه تصویر قائم از تمامی یا قسمتی از سطح کره زمین روی یک سطوح مستوی است که به نسبت به مقیاس معینی کوچک شده و عوارض و

 

پدیده‏ها و عوارض مختلف به طور انتخابی و با علائمی خاص روی آن نشان داده شده است. بنابراین نقشه وسیله‏ای که اگر به طور صحیح مورد بهره‏برداری قرار گیرد می‏تواند اطلاعات سودمندی از قبیل مساحت، موقعیت ارتفاعات، مکان‏ها، راههای ارتباطی و غیره را در اختیار کاربر یا استفاده‏کننده قرار دهد (عارف‏زاده، 1378:5).

 

 

3- روش تهیه نقشه: عکس‏های هوایی و تصاویر ماهواره

 

    عکس‏های هوایی که توسط هواپیمای مخصوص تهیه می‏شوند مبنایی برای تهیه نقشه به شمار می‏روند. در ایران اولین عکسبرداری هوایی در 22 اردیبهشت سال 1335 صورت گرفت (زبیری، دالکی، 1378:5) عکسهای هوایی در اکثر رشته‏های علمی برای پیش‏برد عملیات شناسایی و اندازه‏گیری به کار برده می‏شوند. نقشه‏برداری هوایی و تهیه نقشه، امور کشاورزی و منابع طبیعی، حفاظت خاک و آبخیزداری، مطالعات زیستی، تشخیص آلودگیها، بررسی توسعه شهری، طراحی راهها، گردشگری و باستان‏شناسی و ... از کاربردهای عکس هوایی است. تفسیر عکس هوایی توسط استرسکوپ صورت می‏گیرد. امروزه تصاویر ماهواره‏ها به خصوص ماهواره‏های پیشرفته تهیه نقشه را نیز میسر ساخته که از دقت قابل توجهی نیز برخوردار است.

 

 

4- نقشه‏خوانی چیست:

 

    اساس نقشه‏خوانی بر دو اصل استوار است: اول اطلاعات حاشیه نقشه و دوم اطلاعات متن نقشه که اطلاعات حاشیه نقشه شامل موارد زیر می‏شود:

 

    1ـ طول و عرض جغرافیایی.

 

    طول جغرافیایی به موازات نصف‏النهار مبدأ یا گرینویچ می‏باشند که بین

 

 180-0 درجه شرقی و 180-0 درجه غربی قرار دارند. به عبارت دیگر نصف‏النهارات دایره‏هایی هستند که از دو قطب کره‏ی زمین عبور می‏کنند و زمین را به دو نیم‏کره شرقی و غربی تقسیم می‏نمایند.

 

    عرض جغرافیایی دوایری به موازات خط استوا هستند که بین 90-0 درجه شمال و 90-0 درجه جنوب آن قرار می‏گیرند.

 

    2ـ کادر نقشه که به شکل عمدتا مستطیل نقشه دربر می‏گیرد.

 

    3ـ عنوان نقشه که در بالای کادر نوشته می‏شود.

 

    4ـ جهت‏ها.

 

    ما به طور روزمره جهت بعضی از عوامل یا پدیده‏ها را با اصطلاحات سمت راست، سمت چپ، جلو، عقب و نظایر آن نشان می‏دهیم. درواقع جهت آن پدیده‏ها نسبت به یک نقطه مبداء مشخص می‏کنیم. این نقطه مبداء ممکن است شخص ناظر یا مکان معینی باشد. اما در روی نقشه‏های جغرافیایی، امتداد نقطه شمال جغرافیایی به عنوان مبداء مورد استفاده قرار می‏گیرد و جهت و امتداد هر نقطه‏ای در سطح زمین نسبت به امتداد شمال به عنوان مبداء مقایسه می‏گردد. بر این اساس نصف‏النهارات، امتداد شمال به جنوب و مدارات، امتداد مشرق به مغرب را نشان می‏دهند.

 

    اما ساده‏ترین راه برای پیدا کردن جهت‏های جغرافیایی روشی ساده ولی عملی است به این صورت که اگر دست راست به سمت طلوع خورشید و دست چپ در جهت غروب خورشید باشد دست راست سمت مشرق و دست چپ سمت مغرب را نشان می‏دهد. به این ترتیب سمت مقابل شمال و پشت سر جنوب را تعیین می‏کند که سمت شمال به عنوان مبداء انتخاب می‏گردد.

 

 

1-4- انواع شمال

 

    همان‏گونه که اشاره گردید در تعیین جهت و امتداد نقاط و موقعیت‏ها، امتداد شمال به عنوان امتداد مبداء درنظر گرفته می‏شود. به طور کلی در کارهای جغرافیایی برای سنجش امتدادها، سه امتداد مبنا به شرح زیر وجود دارد:

 

الف: شمال حقیقی یا شمال جغرافیایی True North

 

    امتداد شمال حقیقی هر نقطه همان‏گونه که قبلاً اشاره گردید، امتداد نصف‏النهاری است که از آن نقطه می‏گذرد. بدیهی است نصف‏النهارها به قطب شمال حقیقی ختم می‏گردند. امتداد شمال حقیقی را با یک فلش ì یا علامت ستاره، در حاشیه نقشه نشان می‏دهند.

 

 

ب: شمال مغناطیسی: Magnetic North

 

    هنگام استفاده از نقشه و توجیه آن، مشخص نمودن امتداد شمال حقیقی در روی زمین مشکل است و عموما برای رفع این مشکل، از قطب‏نما استفاده می‏کنند. جهت شمالی که عقربه قطب‏نما نشان می‏دهد شمال مغناطیسی می‏باشد. این امتداد، بر امتداد شمال حقیقی منطبق نیست و شمال مغناطیسی نسبت به شمال حقیقی، دارای مقداری انحراف است که آن را «انحراف مغناطیسی» می‏گویند (یمانی، 1382:33).

 

 

ج: شمال شبکه: Gride North

 

    امتداد شمالی محورهای شبکه را در مختصات قائم‏الزاویه‏ای شمال شبکه می‏نامند. درحقیقت نصف‏النهارات و مدارها (عرض‏ها) برهم عمودند و بالای آن شمال و مقابل آن جنوب قرار می‏گیرند.

 

 

2-4- روش پیدا کردن شمال جغرافیایی:

 

    چنان که گفته شد یافتن جهت شمال یکی از ضروریات نقشه‏خوانی است. علاوه بر توجیه نقشه اغلب در کارهای روزانه نیز یافتن سمت شمال مسائل گوناگونی را مطرح می‏سازد.

 

 

یافتن سمت شمال به کمک خورشید و سایه سردستک

 

/ 0 نظر / 10 بازدید