جغرافیه منطقوی افریقا(1) کشور جمهوری عربی مصر

کشور جمهوری مصر

ملاحظات جغرافیایی

کشور مصر با450/995 کیلومتر مربع (384,343 sq miles)وسعت (بیست و هشتمین کشورجهان) در نیمکره شمالی، نمیکره شرقی، در شمال شرقی قاره آفریقا، در کنار دریاهایمدیترانه و سرخ و در همسایگی کشورهای لیبی در غرب ، سودان در جنوب و فلسطین اشغالی (اسرائیل)در شمال شرقی واقع شده است. مصر روی هم رفته سر زمینی کم ارتفاع بوده وارتفاعات آن عمدتاً در نواحی شرقی و جنوب غربی واقع شده‌اند. جلگه های آن نیز دراطراف رود نیل و دلتای آن قرار گرفته‌اند. بیابان‌ها قسمت اعظم کشور را پوشانده ورود نیل با (6,671 کیلومتر) مهمترین و طویلترین رود آن به شمار می آید. آب و هوایکشور مصر در صحراها گرم و خشک و در سایر نواحی گرم و مرطوب است. بلندترین نقطه مصر «جبل کترینه» با(2,642 متر) در صحرای سینا قراردارد.

اهرام ثلاثه مصر

ملاحظات سیاسی

حکومت مصر جمهوری بوده و رئیس جمهور حسنی مبارک و نحست وزیر فواد محی‌الدینمی‌باشد. قوة مقننه از یک مجلس قانون گذاری بنام مجلس خلق با 392 عضو تشکیل یافتهاست.

قانون اساسی موجود کشور طی سال 1971 تدوین شده است. بر اساس آخرین تقسیماتکشوری، کشور مصر از 25 فرمانداری تشکیل گردیده که زیر نظر فرماندار انتصابی رئیسجمهور اداره می گردند.فعالیت احزاب درمصر محدوده می باشد. از جمله مهمترین احزابکشور می توان به حزب دموکرات ملی (NDP)، حزب سوسیال لیبرال و حزب کمونیست که در حالحاضر اکثر آنان غیر فعال می‌باشند، اشاره نمود.کشور مصر در سال 1922 استقلال یافتهو روزهای ملی آن 23ژوئیه و 6 اکتبراست.این کشوردر سال 1945 به عضویت سازمان مللدرآمده و علاوه بر آن در سازمان های وحدت آفریقا- سی‌سی‌دی- آکا فائو- گات- یااآ- بانک جهانی- ایکائو- ایفک- ایلو- ایمکو- ایمف- ایتو- اویا- یونسکو- یوپو-وهو- ومواتحادیه عرب(عضویتش معلق است)- بازار مشترک عربی- سازمان کشورهای حوزه نیل- قرادادهای حذف تعرفه گمرکی با جامعه اقتصادی اروپاوکشورهای غیر متعهد نیز عضویتدارد

مجسمه ابوالهول مصر

 

ملاحظات اقتصادی

از جمله مهمترین صنایع کشور می توان به صنایع نساجی، شیمیایی،‌ نفت و تولیداتآن، سیمان، فلزکاری و فولادسازی، مواد غذایی و ماشین سازی اشاره نمود. گندم ، پنبه،نیشکر، برنج، خرماو میوه جات نیز مهمترین محصولات کشاورزی کشور را تشکیل می دهند. سرانه زمین مزروعی برای هر نفر بالغ بر 08/0% هکتار می‌باشد. تولید سالانه گوشت گاو 243,000 تن، گوشت گوسفند 47,000تن و صید ماهی 106,600تن می‌باشد. ازمهمترین معادنمصر می توان از  نفت، فسفات، نمک، آهن، منگنز، سنگ‌آهک، زغال‌سنگ، نقره، نیکل،تنگستن، مس وگوگرد یاد نمود. ذخایرزیر زمینی نفت آن بالغ بر 1/3میلیارد بشکه(1980) برآورد گردیده است. 13% نیروی کار کشور در حوزه صنایع ، 44% در بخش کشاورزی و 24% دربخش خدمات و تجارت مشغول به فعالیت می باشند.واحد پول کشور لیره مصر (fE) معادل100 پیاستر است که هر یک واحد آن معادل 56/2 دلار است. نرخ تولید ناخالص ملیدر سال 1978 حدود 20میلیارد دلار بوده (در آمد سرانه 492دلار) که 22% آن از صنایع ومعادن، 30% از کشاورزی بدست می‌آید. نرخ سالانه رشد تولید ناخالص ملی حدود 3/6% است. ازجمله مهمترین محصولات وارداتی کشور مصر می توان به گندم ، نفت، ماشین آلاتصنعتی، وسائط نقلیه، روغن خوراکی و اسلحه اشاره نمود که عمدتاً از کشورهایامریکا(18% )، آلمان غربی (11% ) ایتالیا(8% )و فرانسه(8% ) وارد می‌شود. مهمتریناقلام صادراتی کشور نیز بر پنبه و کالاهای پنبه‌أی، برنج، نفت خام و تولیدات نفتی،روغن موتور و فسفات مشتمل می گردد که عمدتا به کشورهای ایتالیا (27%)،هلند(8% ) وفرانسه و آلمان غربی صادر می‌شود.بنادر مهم مصر اسکندریه، پرت سعید، مرسی مطروح(درساحل دریای مدیترانه)، سوئز(در جنوب کانال سوئز) و سفاجه ( در دریای سرخ) می‌باشند.

 رودنیل و کانال سوئز در مصر

/ 0 نظر / 50 بازدید