سودان جنوبی جدید ترین کشور دنیا

تاسیس کشور سودان جنوبی 

جنوب سودان روز شنبه ۹ جولای ۲۰۱۱ به عنوان کشور جدید در جهان معرفی شد.جدایی جنوب سودان از کل کشور سودان پس از چند دهه جنگ داخلی در این کشور و نیز برگزاری همه‌پرسی در این باره، انجام شد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مردم جنوب سودان پس از اعلام موجودیت کشور جنوب سودان، در خیابان‌های این شهر به شادی پرداختند. آنها همچنین در حمایت از سالوا کر، رئیس جمهوری جنوب سودان، شعار می‌دادند.
براساس توافقنامه‌ی سال 2005 در سودان، قرار شد که در مورد جدایی جنوب سودان همه پرسی برگزار شود که پس از برگزاری این همه پرسی اکثر مردم جنوب سودان به جدایی آن از کل سودان رای دادند.

سودان جنوبیاین در حالی است که پس از این همه پرسی، موجی از ناآرامی سراسر مرزهای جنوب با شمال را فرا گرفت. در حالی که جنوب سودان منطقه‌ای غنی از نفت است، اما یکی از فقیرترین و کمتر توسعه یافته ترین مناطق در جهان محسوب می‌شود. به دلیل تنش‌ها و درگیری‌ها توسعه در این منطقه دیده نمی‌شود.
گفته می شود که کشور جنوب سودان قرار است ظرف چند روز آینده از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شود و به عنوان صد و نود و سومین عضو سازمان ملل معرفی شود.
همچنین جنوب سودان به عنوان پنجاه و چهارمین عضو آفریقایی سازمان ملل خواهد بود. قرار است اواخر امروز رهبران جهان از جمله بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل وارد جنوب سودان شوند تا در مراسم استقلال این کشور شرکت کنند.
گفته می‌شود کالین پاول، وزیر امور خارجه‌ی اسبق آمریکا و عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان نیز در این مراسم شرکت خواهند کرد.جدایی جنوب سودان از شمال در حالی انجام شده است که کشور جنوب سودان با چالش‌های فراوانی از جمله اصلاحات، جلوگیری از بروز تنش‌ در این کشور، ایجاد یک سیستم سیاسی مناسب و همچنین تشکیل یک ارتش قوی مواجه است.
جنوب سودان همچنین با مشکلاتی از جمله امور آموزشی، خدمات بهداشتی، آب رسانی و برق‌رسانی برای بیش از هشت میلیون تن از شهروندان خود روبرو است. یکی از شهروندان جنوب سودان گفت: ما از مشکلات زیادی رنج می‌بریم. امیدواریم که با استقلال جنوب سودان مشکلات ما حل و فصل شود.
شورای امنیت سازمان ملل همچنین با اکثریت آراء استقرار قوای صلح‌بان جدید برای جنوب سودان را تصویب کرد که براساس این طرح 7000 پرسنل نظامی و 900 پلیس بین المللی در جنوب سوان مستقر خواهند شد.
عمر البشیر نیز پیش از این گفته بود که خواهان ایجاد روابط دوستانه با جنوب سودان است.
در حالی که جنوب سودان بیش از 75 درصد از نفت کل سودان را کنترل می‌کند، از هیچ پالایشگاهی برخوردار نیست و جنوب سودان برای انتقال نفت به بازارهای جهانی باید از شمال سودان کمک بگیرد. مذاکرات میان شمال و جنوب سودان نیز همچنان ادامه دارد.رفراندم برای تعیین سرنوشت بخش جنوبی کشور سودان در روز ۹ ژانویه  شروع شد. در این رفراندم مردم جنوب سودان تصمیم خواهند گرفت که در کشور فعلی سودان بمانند و یا خود یک کشور مستقل تشکیل دهند . این رفراندم در روزشنبه ۱۵ ژانویه نیز ادامه خواهد یافت ولی نتایج آن بعلت نبود راه های مواسلاتی مناسب و مشکلات فنی تا چها هفته آینده اعلام نخواهد شد. 

اگرچه نظرسنجی ها نشان می دهد ۹۹ درصد مردم جنوب سودان به استقلال رای خواهند داد ولی بطور قانونی حداقل باید ۶۰ درصد از افراد ثبت نام کرده برای رای دادن به این استقلال رای مثبت بدهند. احتمالا با استقلال جدیدترین کشور جهان که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است (البته پرچم و سرود ملی آن انتخاب شده) در ۹ ژوئیه ۲۰۱۱ تعداد کشورهای مستقل جهان به ۱۹۶ کشور خواهد رسید.جنوب مسیحی نشین که از دهه ۱۹۵۰ درگیر جنگ با شمال مسلمان است حتی زودتر از خود سودان از بریتانیای کبیر مستقل شد. این رفراندم تاریخی به مردم جنوب سودان حق تعیین سرنوشت را ا عطا کرده و شاید در آینده به فروپاشی بیشتر مرزهای تحمیلی استعماری در آفریقا بینجامد.مرزهایی که طی کنفرانس ۸۵-۱۸۸۴ در کنفرانش برلین تحت نام مرزهای بی اثر ترسیم گردید.

/ 0 نظر / 27 بازدید