اشنایی با افریقای مرکزی

جمهوری آفریقای مرکزی (به فرانسوی: République centrafricaine) کشوری است در مرکز آفریقا. پایتخت آن شهر بانگوئی است.  بقیه در ادامه مطلب... ز

زکات علم در نشر ان است.امام علی(ع)

افریقای مرکزی

۱تاریخ

۲سیاست

۳تقسیمات کشوری

۴جغرافیا

۵مناطق جغرافیایی

۶شهرهای مهم

۷اقتصاد

۸مردم

۹فرهنگ

 تاریخ

این کشور شاهد بیشترین بهره کشی‌های استعمارگران فرانسوی در بین تمامی کشورهای آفریقایی بوده‌است و بیشترین زیان‌های دوران استعمار را تجربه کرده‌است.

سیاست

این کشور دارای رژیم جمهوری است.آفریقای مرکزی در سال ۱۹۶۰به استقلال رسید و در همان سال نیز به عضویت سازمان ملل متحد در آمد.

 تقسیمات کشوری

کشور آفریقای مرکزی به ۱۶استان بخش شده‌است که ۲تای آنها ناحیه ویژه اقتصادی هستند. شهر بانگوئی، پایتخت، به صورت خودمختار ومستقل از سایر استانها اداره می‌شود. استان‌های آفریقای مرکزی، خود به ۷۱شهرستان تقسیم می‌گردند. 

فهرست استان‌های آفریقای مرکزی: 

لوبای. بامینگوبانگوران. کوتو سفلی. کوتو علیا. امبومو علیا. کومو. مامبرکادی. امبومو. نانامامبر. اومبلا مپوکو. اوواکا. اوهام. اوهامپونده. واکاگا. ناحیه اقتصادی ناناگربیزی. ناحیه اقتصادی سانگا امبیری

 جغرافیا

این کشور در جنوب کشور چاد، جنوب و جنوب غربی کشور سودان، شرق کامرون و شمال دو کشور زئیر(کنگو کینشازا) و کنگو قرار گرفته‌است.

 این کشور محصور در خشکی بوده، و از هیچ طرف به دریا راه ندارد. آب و هوای گرمسیری داشته و شمال آن را، صحرا فراگرفته‌است و از جنوب نیز به رودخانه بانگوئی محدود است.

 مناطق جغرافیایی

از آنجا که آفریقای مرکزی کشور نسبتاً وسیع و گسترده‌ای می‌باشد، این کشور رااز نظر جغرافیایی و طبیعی به سه منطقه تقسیم می‌کنند:

۱– منطقه شرقی آفریقای مرکزی: شامل ۵استان

۲– منطقه مرکزی آفریقای مرکزی : شامل ۶استان به همراه شهر بانگوئی، پایتخت 

۳– منطقه غربی آفریقای مرکزی : شامل ۵استان

 توجه داشته باشید که این سه منطقه از تقسیمات اداری یا سیاسی این کشور نمی‌باشند و تنها از نظر جغرافیایی به این سه منطقهٔ طبیعی تقسیم گردیده‌است.

 شهرهای مهم

شهرهای مهم این کشور بربراتی، بامباری، امبایکی، بُودا، بیمبو، کارنوت هستند.

 اقتصاد

یکای پول این کشور فرانک جامعه مالی آفریقا موسوم به فرانک سی اف آ می‌باشد.

 جنگلهای درخت سارج در جنوب شرقی، الوار صادراتی را تأمین می‌کنند. همچنین درمنطقه جنوب شرقی کشور پوشش گیاهی ساوان به اندازه وفور، به چشم می‌خورد. صادرات این جمهوری شامل: قهوه – کاکائو – الوار – تنباکو – اورانیوم – الماس و مقدار کمی طلا می‌باشد.

 مردم

این کشور نزدیک به چهار میلیون و چهارصد هزار تن جمعیت دارد که بیشتر آنها از نژاد سیاه هستند و زندگی قبیله‌ای دارند. ۳۰٪

/ 0 نظر / 27 بازدید