رشد جمعیت، منابع آبی جهان را تهدید می کند

 

رشد جمعیت، منابع آبی جهان را تهدید می کند

تهران- رشد جمعیت کره زمین که به مرز 7 میلیارد نفر رسیده و افزایش نیازهای بشری، منابع آبی و آبزیان جهان را بشدت مورد تهدید قرار داده و تا سال 2025، دو سوم جمعیت جهان در خطر عدم دسترسی به آب تازه قرار خواهند داشت.

رشد جمعیت، منابع آبی جهان را تهدید می کند

به گزارش گروه اخبار ترجمه ایرنا، روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای روز دوشنبه به موضوع معضل جهانی رو به افول گذاردن منابع زیست محیطی و ارتباط آن با معضل انفجار جمعیت اشاره کرده و شرح می دهد:

'جمعیت جهان در حال رسیدن به مرز 7 میلیارد نفر است و به موازات آن روند تخریب منابع زیست محیطی (اکولوژیک) بدست انسان، همچنان سیر نگران کننده صعودی را طی می کند.

در برخی نقاط نیازهای انسانی موجب آلوده شدن منابع آب، آبزیان و جنگلها شده است . در نفاطی دیگر نیازهای تامین غذا و سوخت، به طور کل وضعیت اکوسیستم (شرایط طبیعی) منطقه را تغییر شکل داده است.

گسترش یافتن روز افزون نیازهای بشری، منابع طبیعی کره خاکی ، به خصوص منابع آبی و آبزیان را تهدید می کند.

به گفته 'رابرت انگلمن' مدیر اجرایی 'موسسه دیده بان جهان'، جوامع بشری به نحوی فزاینده در حال تخریب منابع طبیعی کره خاکی اند و یک منبع را به منبعی دیگر تبدیل می سازند.

به گفته این متخصص، بهره برداری انسان از طبیعت به حدی گسترش یافته است که پیامدهای شوم آن زنگهای خطر را برای نسلهای آینده بشر به صدا در آورده است.

انگلمن می افزاید: 'به عنوان نمونه کشور چین برای سیر کردن شکم جمعیت 3/1 میلیاردی اش ، به جستجو در دریاها پرداخته است تا هرآنچه را که می تواند بیابد شکار کند. این پدیده بر همه منابع طبیعی در سایر نقاط جهان تاثیر گذارده است.'

وی تصریح کرد:' امروز قدرت جمعیتی چین، تعیین کننده منابع طبیعی جهان است'.

فعالیتهای استخراج منابع طبیعی توسط انسان، فقط معلول افزایش جمعیت کره زمین نیست بلکه امیال و جاه طلبی های اقتصادی کشورها و انتخاب شیوه های متفاوت زندگی بشری در سراسر کره زمین هم از دیگر عوامل تاثیر گذارند.

'رابرت گله نون' استاد دانشگاه 'موریس کی.اودال ' آریزونا از این منظر معتقد است که منابع آبی کره زمین به علت افزایش تدریجی نیازهای بشری در معرض تهدید قرار دارد.

براساس آمارهای ارائه شده توسط 'برنامه تشخیص و برآورد آبهای جهان' در سازمان ملل، حدود 70 درصد آبهای تازه جهان صرف آبیاری اراضی کشاورزی می گردد، 22 درصد برای صنایع مصرف می شود و 8 درصد مابقی هم به مصارف خانگی اختصاص دارد.

تغییرات جوی خود عامل کاهنده آبهای تازه جهان است که یخهای قطبی و فصل بهار در آمریکای جنوبی و مرکزی و رشته کوههای هیمالیا تامین کننده آنند.

به دلیل توسعه فعالیتهای صنعتی، سفره های آب در کشورهایی مانند هند و بنگلادش در حال نابود شدن است.

طبق گزارش 'سازمان خواروبار و کشاورزی' سازمان ملل 'فائو' تا سال 2025 دو سوم جمعیت جهان در خطر عدم دسترسی به آب تازه قرار خواهند داشت.

براساس ' گزارش توسعه بشری ' سازمان ملل مربوط به سال 2006 بیش از 4/1 میلیارد انسان در بستر رودخانه هایی زندگی می کنند که نیازهای آبی آنها از میزان آب های طبیعی موجود بیشتر خواهد بود و این یعنی خشک شدن رودخانه ها و منابع زیرزمینی آب.

کارشناسان ضمن خطر از دست رفتن منابع آبی و آبزیان جهان، همچنین نسبت به خطر عدم کیفیت و کمیت منابع آب هم هشدار می دهند.

در حال حاضر گروههای بسیاری از بخش خصوصی کشورهای مختلف، پروژه هایی را برای تامین منابع آبی جهان در دست اجرا دارند. این سازمانها و گروهها فعالیتهایی را به عنوان نمونه در کشور هند به انجام می رسانند. آنها روشهای حفظ منابع آب را به جوامع مختلف در هند آموزش داده و مشوقهای مالی برای حسن اجرای این عملیات در اختیار آنها قرار می دهند.

'مانیش باپنا' رئیس موقت 'موسسه منابع جهانی' می گوید که اقتصادهای نوظهور جهان اگر می خواهند پایدار بمانند، باید رشد اقتصادی خود را متفاوت با کشورهای صنعتی مدیریت کنند .

جنگل ها بوم زیست گونه های فراوانی از جانداران، حامی منابع آب و انبار ذخیره کربن محسوب می شوند و تخریب جنگل ها عاملی است برای تغییرات جوی. به غیر از جنگل ها سایر منابع طبیعی هم در حال نابود شدن است.

بسیاری از کشورهای باثبات که جمعیتشان رشدی منفی دارد مانند امریکا و کشورهای اروپایی چند دهه قبل شاهد رشد منابع خاک و افزایش جنگلهای نواحی معتدل بوده اند اما برخی از این کشورهای توسعه یافته که برخوردار از تنوعی از جنگل های مناطق حاره اند در حال از دست دادن این منبع عظیم طبیعی اند.

روند تخریب جنگلها به ویژه در آمریکای مرکزی و آسیای جنوب شرقی با سرعت بیشتری جریان دارد. ریشه این معضل افزایش تقاضا برای غذا و سوخت است.

ظرف یک دهه گذشته تبدیل خاک به اراضی کشاورزی درسطح جهان به میزان 6 دهم درصد در سال رشد داشته و پیش بینی می شود این رقم تا سال 2050 به میزان 24 درصد دیگر افزوده شود. در حال حاضر 33 درصد از خاک کره زمین مصروف زمینهای زراعی می شود.

'باباتونده اوزوتیمه هین' مدیر اجرایی 'صندوق جمعیت ' سازمان ملل در این ارتباط اعلام کرده است: 'تا زمانی که از جمعیت صحبت نکنیم نمی توانیم از محیط زیست سخن به میان آوریم.'

وی می افزاید: 'در بسیاری از مسائل مربوط به محیط زیست اعم از تغییرات جوی و یا سایر موضوعات، مردم موضوع محوری اند.'

/ 0 نظر / 26 بازدید