بررسی جغرافیای کشور مصر

مصر روی هم رفته سر زمینی کم ارتفاع بوده و ارتفاعات آن عمدتاً در نواحی شرقی و جنوب غربی واقع شده‌اند. جلگه های آن نیز در اطراف رود نیل و دلتای آن قرار گرفته‌اند. بیابان‌ها قسمت اعظم کشور را پوشانده و رود نیل با (6,671 کیلومتر) مهمترین و طویلترین رود آن به شمار می آید. آب و هوای کشور مصر در صحراها گرم و خشک و در سایر نواحی گرم و مرطوب است. بلندترین نقطه مصر «جبل کترینه» با(2,642 متر) در صحرای سینا قراردارد بقیه در ادامه مطلب...

زکات علم در نشر آن است. امام علی(ع)

نقشه کشور مصر


کشور جمهوری مصر

ملاحظات جغرافیایی

کشور مصر با450/995 کیلومتر مربع (384,343 sq miles)وسعت (بیست و هشتمین کشور جهان) در نیمکره شمالی، نمیکره شرقی، در شمال شرقی قاره آفریقا، در کنار دریاهای مدیترانه و سرخ و در همسایگی کشورهای لیبی در غرب ، سودان در جنوب و فلسطین اشغالی (اسرائیل)در شمال شرقی واقع شده است. مصر روی هم رفته سر زمینی کم ارتفاع بوده و ارتفاعات آن عمدتاً در نواحی شرقی و جنوب غربی واقع شده‌اند. جلگه های آن نیز در اطراف رود نیل و دلتای آن قرار گرفته‌اند. بیابان‌ها قسمت اعظم کشور را پوشانده و رود نیل با (6,671 کیلومتر) مهمترین و طویلترین رود آن به شمار می آید. آب و هوای کشور مصر در صحراها گرم و خشک و در سایر نواحی گرم و مرطوب است. بلندترین نقطه مصر «جبل کترینه» با(2,642 متر) در صحرای سینا قراردارد.

اهرام ثلاثه مصر

ملاحظات سیاسی

حکومت مصر جمهوری بوده و رئیس جمهور حسنی مبارک و نحست وزیر فواد محی‌الدین می‌باشد. قوة مقننه از یک مجلس قانون گذاری بنام مجلس خلق با 392 عضو تشکیل یافته است.

قانون اساسی موجود کشور طی سال 1971 تدوین شده است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، کشور مصر از 25 فرمانداری تشکیل گردیده که زیر نظر فرماندار انتصابی رئیس جمهور اداره می گردند.فعالیت احزاب درمصر محدوده می باشد. از جمله مهمترین احزاب کشور می توان به حزب دموکرات ملی (NDP)، حزب سوسیال لیبرال و حزب کمونیست که در حال حاضر اکثر آنان غیر فعال می‌باشند، اشاره نمود.کشور مصر در سال 1922 استقلال یافته و روزهای ملی آن 23ژوئیه و 6 اکتبراست.این کشوردر سال 1945 به عضویت سازمان ملل درآمده و علاوه بر آن در سازمان های وحدت آفریقا- سی‌سی‌دی- آکا فائو- گات- یااآ- بانک جهانی- ایکائو- ایفک- ایلو- ایمکو- ایمف- ایتو- اویا- یونسکو- یوپو-وهو- ومواتحادیه عرب(عضویتش معلق است)- بازار مشترک عربی- سازمان کشورهای حوزه نیل- قرادادهای حذف تعرفه گمرکی با جامعه اقتصادی اروپاوکشورهای غیر متعهد نیز عضویت دارد

مجسمه ابوالهول مصر

 

ملاحظات اقتصادی

از جمله مهمترین صنایع کشور می توان به صنایع نساجی، شیمیایی،‌ نفت و تولیدات آن، سیمان، فلزکاری و فولادسازی، مواد غذایی و ماشین سازی اشاره نمود. گندم ، پنبه، نیشکر، برنج، خرماو میوه جات نیز مهمترین محصولات کشاورزی کشور را تشکیل می دهند. سرانه زمین مزروعی برای هر نفر بالغ بر 08/0% هکتار می‌باشد. تولید سالانه گوشت گاو 243,000 تن، گوشت گوسفند 47,000تن و صید ماهی 106,600تن می‌باشد. ازمهمترین معادن مصر می توان از  نفت، فسفات، نمک، آهن، منگنز، سنگ‌آهک، زغال‌سنگ، نقره، نیکل، تنگستن، مس وگوگرد یاد نمود. ذخایرزیر زمینی نفت آن بالغ بر 1/3میلیارد بشکه(1980) برآورد گردیده است. 13% نیروی کار کشور در حوزه صنایع ، 44% در بخش کشاورزی و 24% دربخش خدمات و تجارت مشغول به فعالیت می باشند.واحد پول کشور لیره مصر (fE) معادل100 پیاستر است که هر یک واحد آن معادل 56/2 دلار است. نرخ تولید ناخالص ملی در سال 1978 حدود 20میلیارد دلار بوده (در آمد سرانه 492دلار) که 22% آن از صنایع و معادن، 30% از کشاورزی بدست می‌آید. نرخ سالانه رشد تولید ناخالص ملی حدود 3/6% است. ازجمله مهمترین محصولات وارداتی کشور مصر می توان به گندم ، نفت، ماشین آلات صنعتی، وسائط نقلیه، روغن خوراکی و اسلحه اشاره نمود که عمدتاً از کشورهای امریکا(18% )، آلمان غربی (11% ) ایتالیا(8% )و فرانسه(8% ) وارد می‌شود. مهمترین اقلام صادراتی کشور نیز بر پنبه و کالاهای پنبه‌أی، برنج، نفت خام و تولیدات نفتی، روغن موتور و فسفات مشتمل می گردد که عمدتا به کشورهای ایتالیا (27%)،هلند(8% ) و فرانسه و آلمان غربی صادر می‌شود.بنادر مهم مصر اسکندریه، پرت سعید، مرسی مطروح(در ساحل دریای مدیترانه)، سوئز(در جنوب کانال سوئز) و سفاجه ( در دریای سرخ) می‌باشند.

 رودنیل و کانال سوئز در مصر